Na mednarodni dan učiteljev, 5. oktobra, so se učenci 5. b razreda na Podružnični šoli Bilje preizkusili v vlogi učiteljev. Letošnja tema projekta, je bila MEDNARODNO LETO TRAJNOSTNEGA RAZVOJA GORSKIH OBMOČIJ.

“Leto 2022 so Združeni narodi razglasili za mednarodno leto trajnostnega razvoja gorskih območij. Svetovna gorska območja, od Andov prek Himalaje vse do Alp, so izpostavljena negativnim posledicam sprememb podnebja, kot so npr. taljenje ledenikov, skalni podori ali obilne padavine, kar zahteva posebej prilagojene strategije reševanja. Ker želijo Združeni narodi ozaveščenost ljudi o tej temi okrepiti, so leto 2022 razglasili za mednarodno leto trajnostnega razvoja gorskih območij, obenem pa so vse države članice, organizacije in druge deležnike pozvali, da se za sodelovanje odločijo z lastnimi dejavnostmi in projekti na to temo.”

Vir: Učenec poučuje: Evropsko leto mladih ali Mednarodno leto trajnostnega razvoja gorskih območij – Mreža Unescu pridruženih šol (aspnet.si)

Petošolci so ostalim učencem naše šole predstavili svet Himalaje, šerp in posledice taljenja ledenikov ob prebiranju zgodbe Ekodetektivi v Himalaji.

slikanica EKODETEKTIVI V HIMALAJI za tisk.qxd (arnes.si)

Skupno srečanje smo zaključili z refleksijo o tem, kaj lahko sami prispevamo k ohranitvi visokogorja ter razmišljanjem o tem, kaj bi druge ljudi naučili, če bi bili učitelji.

Petošolcem iskrene čestitke za pogum in dobro opravljeno nalogo.

Matejka Bavčar, šolski koordinator Unesca