12. marca praznujemo star ljudski običaj GREGORJEVO.

Na gregorjevo se ptički ženijo.

Če greš na ta dan zgodaj zjutraj bosih nog v grmovje gledat, boš našel kolače. Te kolače pustijo ptički po svatbeni gostiji.

V starih časih so tega dne ljudje po vodi spuščali ladjice s svečkami (lesene cokle…) in se tako veselili vse daljšega dne. Gregorjevo napoveduje prihod pomladi.

Tudi na podružnični šoli Kostanjevica smo praznovali gregorjevo. Ogledali smo si projekcijo o gregorjevem in nato smo bosih nog stekli v grmovje, kjer so nam ptički pustili kolačke.

Obiskala nas je tudi nunca Matilda z motiko. V košari je imela šublico, grblje, klin. Na žalost pa je tudi v Kostanjevici še premrzlo za delo na njivi.

Uganete, kdo je nunca Matilda?

Ljudski običaji so naša kulturna dediščina. Poskrbimo, da ne gredo v pozabo. Ko boste otroci odrasli, boste lahko ta ljudski običaj prenesli svojim otrokom.

Zapisala: Nives Zelenjak