Glasba je oblika komunikacije, ki vpliva na občutja, misli in delovanje, zato v šoli skrbimo, da učenci pridobivajo glasbene izkušnje izvajanja, ustvarjanja in poslušanja. Pri glasbeni umetnosti spoznavajo tudi različna glasbila ter raziskujejo njihovo zvočnost.

V 3. razredu Osnovne šole Miren so učenci spoznavali trobila. Prijetno so bili presenečeni, ko jih je pri uri glasbene umetnosti obiskal Jure Nemec, tubist Goriškega pihalnega orkestra. V učilnico je prinesel dva ogromna kovčka v katerih sta na navdušene radovedneže čakala zanimiva instrumenta – tuba in suzafon.

Najprej je učencem povedal, kako je postal tubist in razložil, da je glasba in igranje tube že vrsto let njegov hobi. Poučil jih je, da tuba lahko igra v različnih glasbenih sestavih, nepogrešljiva pa je v pihalnem orkestru.

Predstavil je instrument, pri čemer so ugotovili, da ni izdelan iz zlata, čeprav se zlato sveti. Učenci so obstali, ko je po učilnici odmeval globok basovski ton, ki jih je spominjal na trobljenje mogočnega Titanika. Poskušali so posnemati ustvarjanje zvoka z vibracijo ustnic in sočasnim pihanjem zraka. Pri tem so nastali zvoki, ki so sprožili veliko zabave in smeha.

Še posebno zanimiv pa je bil za učence suzafon, ki ga Jure uporablja ob spremljavi orkestra pri korakanju. Na željo učencev je nanj zaigral slovensko himno.

Poslovil se je z igranjem spremljave pesmi Tuba Luba, učenci pa so zraven veselo zapeli.

Juretu so se zahvalili, da je svoj čas delil z njimi.

Doživetja so strnili v kratkih zapisih.

Prvič sem slišala tubin zvok. Zdaj več vem o tubi in suzafonu. Ko sem poskusila trobiti, so me srbele ustnice.

Aleksija

Všeč mi je bila predstavitev instrumentov. Ko bo oče namazal trobenti ventile, bom tudi jaz doma poskusil igrati trobento. Jure je igral z mojim očetom v kvintetu.

Mark

Všeč mi je zlata in bela barva suzafona.

Asmir

Zanimivo je bilo slišati, da so z orkestrom potovali po različnih državah. Prvič sem slišala, da so cevi suzafona dolge skoraj 9 metrov.

Maja

Najbolj všeč mi je bilo, ko je zaigral himno. Suzafon je imel lep zvok. Nisem mogel verjeti, kako je težak ustnik.

Žiga

Tubo sem slišala prvič. Igra spremljavo. Všeč mi je tudi suzafon. Zapomnila sem si, da ima rog daljše cevi kot tuba in da so z orkestrom šli na tekmovanja v druge države.

Mara

Všeč mi je bilo, ker sem spoznal suzafon. Hvala, da sem toliko zvedel o njem.

Filip G.

Zame je bilo zanimivo, da ima suzafon skoraj 9 metrov dolge cevi, če bi jih raztegnili. Igra spremljavo. Ima zelo nenavaden zvok, ki ga zanimivo spreminja.

Elizabeta

Zapisala: Rada Nemec