V drugem razredu učenci spoznavajo svoje telo in znajo poimenovati zunanje dele telesa in notranje organe. Učence spodbujamo, da jim zdrav način prehranjevanja, telesna dejavnost in počitek omogočajo rast in razvoj ter jim pomagajo ohranjati zdravje.

V ta namen je v četrtek, 20. 4. 2023, drugošolce Podružnične šole Bilje obiskal Tobiasov oče, g.  Peter Pavšič, ki je po poklicu psihoterapevt. Na enostaven način nam je razložil delo psihoterapevta, natančneje pa smo spoznali delovanje naših možganov in kako zanje skrbimo.

Kaj vse so učenci novega izvedeli?

• Možgani so sestavljeni iz dveh polovic.
  • Leva polovica nadzira desno stran telesa, desna polovica pa levo.
  • Možgani so varno shranjeni v lobanji in obdani s tekočino.
  • Izvedeli smo, zakaj so tako nagubani.
  • Vsak del možganov skrbi za določeno področje.
  • Punce imajo bolj razvito desno stran možganov.
  • Izvedeli smo, kako se jim reče po latinsko.
  • Poleg primatov imajo najbolj razvite možgane slon, vrana, prašič, podgana in delfin.
  • Šport, glasba, branje, učenje, zdrava prehrana, pisanje, šah in spanje koristijo našim možganom.
  • Za možgane so najbolj koristna hrana ribe.
  • Sladkor, telefon, televizija, stres, sedenje in nezdrav način življenja škodujejo našim možganom.

Gospodu Petru Pavšiču se iskreno zahvaljujemo, da si je vzel čas in z nami delil svoje znanje.

Zapisala: Tjaša Močnik